ליצירת קשר ישיר

חייגו: 050-5273012

עורך דין דיני עבודה

תוכן עניינים

עיקרי פעילות משרדנו

מטרתו של עו"ד דיני עבודה

אחד מהתחומים הנוגעים לכל אדם בחייו הוא התחום הרחב של דיני עבודה. בין אם אנו מועסקים או מעסיקים, חשוב להכיר מקרוב את הזכויות והחובות שיש לעמוד בהן ולפעול על פיהן. 

משנת 2020 לאורך משבר הקורונה החלו מקומות עבודה רבים להוציא את עובדיהם לחל"ת, לאפשר לחלק מהעובדים לעבוד מהבית, להוביל לצמצום שעות העבודה של העובדים ועוד. פעולות אלו הובילו רבים מהמועסקים והמעסיקים לבחון יותר לעומק את תחום דיני העבודה, מה שגם הוביל רבים לפנות לעורכי דין להם התמחות בתחום. 

על מה מתבססים דיני עבודה?

בשנים עברו ניתן היה לראות חוסר איזון משווע בין מועסקים למעסיקיהם. המעסיקים, בעלי היכולת הכלכלית הענפה והכוח להחליט את מי לקדם ומי לפטר, הובילו את חלקם לנהוג באופן לא ראוי וחוקי בכדי לנצל ולשלם לעובדיהם שכר לא ראוי וזאת לצד תנאים לא מטיבים אחרים. 

המהפכה התעשייתית שהחלה עוד במאה ה-18, כשיש רבים שטוענים שהמשכה מקבל ביטוי גם היום לתוך תהליכים חברתיים-כלכליים אותם אנו חווים, הובילה כמובן לשינויים מרחיקי לכת בכל הנוגע לתחום דיני העבודה, בין אם במדינות מערביות ולבטח בישראל. 

כיום, בישראל ובמדינות מתוקנות אחרות, מוסדרים דיני העבודה במסגרת של חוקים ברורים ומחייבים, הן את המעסיקים ואף את המועסקים. דינים אלו עוסקים במספר רחב של סוגיות ליבה, מהנושא החשוב של שוויון הזדמנויות בתעסוקה ועד לנושאים ממוקדים יותר דוגמת זכאות לימי חופשה, ימי מחלה, חופשת היריון, חופשות שנתיות, עבודה בשעות נוספות, חגים וסופי שבוע ועוד. 

דיני עבודה הנוגעים לזכויות עובדים

עוד לפני עידן הקורונה עורכי דין בתחום דיני העבודה עסקו רבות בייצוג של עובדים ואף ועדי עובדים במקרים בהם נוצרו מחלוקות בין המועסקים למעסיקים. 

הציפייה של המועסקים היא בקבלת משכורתם בכל חודש וזאת לצד שמירה מלאה על זכויותיהם, כפי שמגדיר זאת באופן מפורש החוק בישראל. מי שהיה אחראי לאגד את כלל הזכויות הבסיסיות של העובדים בישראל הוא משרד התעשייה והמסחר (נקרא כיום משרד הכלכלה והתעשייה), כשאלו מוגדרות כזכויות יסוד שאין להפר אותן. 

קיימים מספר נושאים שלא פעם מובילים עורכי דין לעמוד לצידם של המועסקים, על מנת שמעסיקיהם ימלאו כנדרש את החובות המוטלים עליהם. אחד מאותם נושאים נוגע לתשלום דמי הנסיעה מטעם המעסיק עבור עובדיו. על פניו, ברוב המקרים זוכים העובדים לקבל החזר נסיעה על בסיס הימים שעבדו בכל חודש וזאת בהתאם לעלות הנסיעה ממקום מגוריהם למקום העבודה. 

ישנם פעמים בהם מתגלות מחלוקות בין העובד למעסיק סביב נושאי תשלום דמי הנסיעה, כשאלו מצריכים מהמועסק לפנות לעורך דין דיני עבודה, בכדי שזה יעמוד על זכויותיו המלאות של העובד סביב תשלום זה. 

ניתן לקחת כדוגמה מקרה בו עובד מסור אשר לאורך שנים גר בסמוך למקום עבודתו – מה שהצריך את המעסיק בתשלום מינימלי עבור נסיעותיו של העובד מהבית לעבודה ולהפך, החליט לעבור דירה לעיר מרוחקת יותר, שבה התשלום לנסיעה בתחבורה ציבורית למקום העבודה גדל באופן משמעותי. 

במקרה זה, לאחר שאותו עובד עדכן את המעסיק על מעברו לכתובת החדשה והמרוחקת, קבע המעסיק כי אין בכוונתו לכסות את דמי הנסיעה הנדרשים ולהתאימם כפי הצורך. כאן, בלית ברירה, בחר אותו עובד לפנות לעו"ד המתמחה בדיני עבודה וזאת בכדי שיוביל מהלך בו יבין המעסיק כי עליו לשאת בעלויות הנסיעה החדשות, ואף, בנוסף לכך, יוודא אותו עו"ד כי המעסיק לא יעשה שימוש באמתלה כזו או אחרת בכדי לפטר את אותו עובד מסור רק כי דרש את המגיע לו על פי חוק. 

דיני עבודה הנוגעים לייצוג מעסיקים

מן העבר השני בל נשכח שניצבים המעסיקים.

מעסיק עלול למצוא עצמו חשוף לתביעה שאיננה מוצדקת, ולהתמודד עם הליך משפטי ארוך וממושך.

למשרדנו ניסיון במתן שירות למעסיקים תוך התווית האסטרטגיה המשפטית הנכונה לקו הגנה תקיף והחלטי.

צרו עמנו קשר

משרדנו מעניק מעטפת משפטית מלאה בדיני עבודה הן עבור מעסיקים והן עבור עובדים.

ישראל אליאב הינו עורך דין דיני עבודה בראשון לציון בעל ניסיון של למעלה מ-25 שנים. יחד נמצה את זכויותיכם.

להתייעצות עם עורך דין עבודה צרו עמנו קשר טלפוני או השאירו פנייה באתר.

לייעוץ ראשוני השאירו פנייה:

או התקשרו:

משפט מסחרי

שירותים נוספים