ליצירת קשר ישיר

חייגו: 050-5273012

ניתן להתכתב איתי בווטסאפ

הסכם מייסדים

​הסכם מייסדים הוא אחד מאותם מונחים משפטיים שאותם אתם שומעים מידי פעם, אבל רק כאשר אתם נזקקים להם באמת, תטרחו לתהות על קנקנם, ולבדוק בדיוק מה הם אומרים לגביכם. ובכן, הסכם מייסדים הוא מסמך רשמי / חוזה המסדיר את היחסים המתקיימים בין שותפים במיזם מסוים, והוא מהווה כלי משמעותי בתיאום הציפיות שביניהם.

 

להסכם מסוג זה ישנה חשיבות, שהיא, לעיתים, אף עשויה להיות מכרעת, בכישלונו או בהצלחתו של המיזם, בין השאר, בשל התפקיד הקריטי שהוא משחק בשמירה על זכויות מייסדי המיזם, כאשר הנסיבות הראשוניות משתנות - כניסה של שותף נוסף, מעורבותו של משקיע רציני, או, אפילו, חילוקי דעות, המתגלעים, מעת לעת, בין שותפים עסקיים.

 

מהם ההבדלים בין הסכם מייסדים לשאר המסמכים הרשמיים?

 

חוץ מהסכם המייסדים, קיימים שני מסמכים נוספים נפוצים, המשמשים חברות ושותפויות לצורך ביסוס פעילותם העסקית. הראשון בהם, הוא תקנון חברה. בניגוד לתקנון חברה, הנדרש על פי חוק ומהווה מסמך המחייב את כל בעלי המניות בחברה הספציפית, הסכם מייסדים הינו הסכם וולונטרי, שגיבושו ועריכתו נובעים מרצונם של מייסדי החברה ליצור הסדרה מראש של סוגיות שונות העשויות להופיע לאורך חייה של החברה ובמהלך פעילותה.

 

המסמך השני הוא הסכם שותפות. כן, ההבדלים בין סוגי המסמכים השונים נובעים מהגדרתן של צורות ההתאגדות השונות. הסכם שותפות נוגע לשותפויות, בעוד שהסכמי מייסדים מתייחסים לחברות, שהן, כידוע, צורות התאגדות שונות שעליהן חלות חובות שונות, מסגרות אחריות שונות וכד'.

 

מעצם מטרתו, תוכנו של הסכם מייסדים משתנה מחברה לחברה וממיזם אחד לחברו, למרות, שמרבית הסכמי המייסדים יכילו לא מעט רכיבים מהותיים דומים או זהים, כגון מטרותיו של המיזם, אופן חלוקת הון, דרכי קבלת ההחלטות השונות, חלוקת התפקידים וכד'.

 

מה חשוב לדעת על הסכם מייסדים?

 

על אף, שלכאורה, אין מניעה לחתום על הסכם המייסדים בכל שלב לאורך חיי המיזם, קיימת חשיבות מרובה לעריכה שלו כבר בשלבי ההקמה הראשוניים. חשוב לציין זאת, מאחר, והטעות הנפוצה היא, כי, בשלבים המוקדמים, בתחילת הדרך של מיזמים רבים, עיקר תשומת הלב ממוקדת בדרכים שבהן ניתן להפוך את המיזם הספציפי לרווחי, מתוך התעלמות שאינה מכוונת מהאספקטים האחרים של המיזם המתגבש. חתימה על הסכם מייסדים, כבר בשלבים הראשונים, מסייעת לניהול תקין של חברה או מיזם כבר מתחילת התהוותם, ומאפשרת לצמצם (ואף, במקרים מסוימים, למנוע כליל) מחלוקות או חילוקי דעות שונים, שבאופן טבעי, עלולים לצוץ בכל סוג של התאגדות.

 

למידע אודות עורך דין חברות ותאגידים

 

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין בזמן גיבוש הסכם המייסדים שלכם?

 

למרות הרצון המובן מאליו בתחילת דרכו של מיזם לחסוך ו"לעגל פינות", לא מומלץ להשתמש בהסכם מייסדים הנחשב ל"סטנדרטי" או כזה שהוכן עבור חברה / מיזם אחר, אלא לגבש ולערוך הסכם משלכם, תוך התאמתו לתחום פעילותכם הספציפי, לנפשות הפועלות, לאופן הפעילות ולתרחישים עתידיים הנובעים מהנתונים הפרטניים של המיזם.

 

על אף הקווים הדומים העשויים להיות קיימים בין הסכמי מייסדים שונים, ישנו צורך בהתייחסות מדייקת ומכוונת ללא מעט פרטים ונתונים ספציפיים ביותר הרלוונטיים אך ורק להסכם הפרטני ולחברה הספציפית הנמצאים על הפרק. בשל כך, חשוב ביותר כי עורך דין שהינו בעל ניסיון בעריכת הסכמי מייסדים ילווה את גיבוש ההסכם ועריכתו, וידאג לספק פתרונות לכל הסוגיות הקיימות והעתידיות.

 

למעשה, היינו אומרים כי יתרה מכך - לא רק שחשוב להיעזר בעורך דין המתמחה בעריכת הסכמי מייסדים, אלא, במידת האפשר, רצוי גם לבחור בעורך דין שיש לו ניסיון בתחום העיסוק הספציפי של החברה או המיזם שלכם.

 

נכון, בחלק מהתחומים אין לכך חשיבות מרובה ואין צורך שעורך הדין העורך את ההסכם יכיר את כל הניואנסים הקטנים של התחום. אבל, אם החברה או המיזם שלכם שייכים לתחום עיסוק שבו ישנה חשיבות לכך, הקפידו לוודא זאת מראש, על מנת שהסכם המייסדים שייערך יתאים, ככל האפשר, לתנאים הנוכחיים ולסיטואציות העתידיות העשויות להיווצר.

 

למידע נוסף צרו עמנו קשר

 

משרד עורכי דין ישראל אליאב ישמח לעמוד לשירותכם. לבירורים ומידע נוסף, צרו עמנו קשר טלפוני או השאירו פניה באתר.